Deratyzacja to proces zwalczania gryzoni (szczególnie myszy i szczurów) z pomieszczeń. Zabieg ten jest potrzebny w prywatnych mieszkaniach, gdy domowe sposoby na usunięcie gryzoni nie są już wystarczające. Niektóre lokale muszą przeprowadzić deratyzację obowiązkowo.
Obowiązkowa deratyzacja — kto musi ją przeprowadzić?
Obowiązkową deratyzację muszą przeprowadzać lokale gastronomiczne, sklepy sprzedające żywność i wszystkie firmy przetwarzające żywność. Deratyzacja warszawa powinna być przeprowadzona we wszystkich miejscach, w których jest przeprowadzane zbiorowe żywienie (czyli na przykład szkoły, hotele, bary mleczne) oraz miejsca, w których składowane są śmieci. Niewiele osób wie, że nawet właściciele ogródków działkowych powinni robić to regularnie.
Obowiązkowa deratyzacja niekiedy budzi kontrowersje w judykaturze. Według prawa polskiego to gminy są zobowiązane do utrzymania czystości, a w większości wypadków to właściciele lokali obciążeni są kosztami deratyzacji. Niektórzy podają gminy nawet do sądów administracyjnych, ale nic to nie daje, gdyż większość gmin powołuje się na art. 22.1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: […] zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki”. Większość sądów przychyla się do argumentacji gmin.
Jakie są sankcje za nieprzeprowadzenie deratyzacji?
Za sankcjonowanie nieprzeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji odpowiedzialna jest gmina właściwa dla miejsca zamieszkania. Zarząd gminy może podjąć uchwałę nakazującą przeprowadzenie deratyzacji konkretnym podmiotom, musi ona jednak wskazać konkretne obszary i terminy deratyzacji.
Niewykonanie obowiązkowej deratyzacji w określonym przez gminę terminie stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Może ona wynieść od 20 złotych do 5 000 złotych, z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną grzywną. Oznacza to, że jeśli obowiązkowa deratyzacja nie będzie przeprowadzana notorycznie, to kara grzywny będzie się powiększać.