Każdego roku zwiększa się liczba transakcji, jakie przeprowadzane są w formie bezgotówkowej. Dane na III kwartał 2015 roku jasno wskazują, iż Polacy wykonali aż 676,7 mln takich operacji. W porównaniu w kwartałem poprzednim jest to o 32,8 mln transakcji więcej. Pewnym więc jest, że coraz chętniej korzystamy z kart płatniczych. Doceniamy jest za bezpieczeństwo przechowywania naszych środków i łatwość obsługi, dzięki czemu transakcje płatnicze przebiegają nie tylko sprawnie, ale też o wiele szybciej.
Okazuje się, że w naszych portfelach jest już 35 milionów kart płatniczych, przybywa również punktów, w jakich można je wykorzystać – wylicza się, że na terenie kraju funkcjonuje ponad 460 000 terminali płatniczych, zarówno w obiektach handlowych jak i coraz częściej usługowych. Eksperci finansowi potwierdzają również, że każdego roku popularność płatności kartami zwiększa się o jakieś 20%. Co zaskakujące, Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii w tej kwestii. Przykładem mogą być terminale zbliżeniowe, które funkcjonują na polskim rynku w ilości ponad 385 000. Pod tym względem, wyprzedza nas tylko Francja, Wielka Brytania oraz Hiszpania.
Co wpływa na popularność kart płatniczych?
Przede wszystkim, zwiększa się świadomość polskiego społeczeństwa w kwestii bezpieczeństwa transakcji płatniczych. Płatności kartą są zabezpieczone kodem PIN a banki jako instytucje zaufania publicznego gwarantują nam pełne zabezpieczenia nie tylko finansów, ale też naszych danych.
Wygoda i szybkość. To kolejne czynniki, które pozytywnie wpływają na ciągle rosnącą popularność korzystania z plastikowych pieniędzy. Okazuje się, że płatność kartą trwa kilka razy krócej aniżeli gotówką. Na płatność zbliżeniową potrzeba tylko kilku sekund. Wygoda dotyczy możliwości użytkowania kart płatniczych: sklepy odzieżowe, hipermarkety, apteki, taksówki, punkty usługowe – w niemalże każdej działalności funkcjonują już terminale płatnicze, dzięki czemu nie musimy martwić się o posiadanie gotówki.
Coraz częściej cenimy sobie to, że płacąc kartą, nie odczuwamy dyskomfortu psychicznego wydawania pieniędzy. Już dawno udowodniono, iż nie mając gotówki w rękach, nie odczuwamy jej straty.
Istotne są też dodatkowe korzyści, jakie mogą osiągać posiadacze i użytkownicy kart płatniczych. Banki, walcząc o klienta proponują atrakcyjne oferty, w tym zwrot określonej wartości za zakupy czy dodatkowe bonusy. Doskonałą opcją jest też cash back, który jest swoistym bankomatem, z jakiego korzystać można za pośrednictwem terminala płatniczego. Jeśli rzeczywiście potrzebna jest nam gotówka, wystarczy przy zakupach określić ekspedientce swoją potrzebę wypłaty właściwej kwoty z konta, przy użyciu właśnie karty płatniczej. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą w pobliżu znaleźć tradycyjnego bankomatu.
Widać, że zmiany w kwestiach realizowania płatności w formie bezgotówkowej następują w ogromnym tempie. Może już niedługo dościgniemy kraje skandynawskie, w których gotówka praktycznie wypadła już z obiegu. Prognozuje się, że już w 2030 roku Szwecja może być pierwszym krajem całkowicie bezgotówkowym. Już teraz, terminal płatniczy jest tam obecny niemalże wszędzie – zaskoczeniem nie będzie uliczny sprzedawca gazet, który trzyma go w ręku czy tabliczka w oknie sklepu, informująca o nieprzyjmowaniu gotówki.
Przeczytaj także opinie o terminalach płatniczych jeśli potrzebujesz takich informacji.
kacper
Super artykuł gratuluję autorowi!