Zgodnie z prawem, dług to zobowiązanie, które powstało na skutek niewywiązania się z umowy dotyczącej kwestii finansowej. Najprościej rzecz ujmując, jest to nie zwrócenie pożyczonych pieniędzy w określonym terminie.

W definicji długu określić możemy dwie strony, to dłużnik, czyli osoba, na której ciąży obowiązek zwrócenia należnego zobowiązania oraz wierzyciel, czyli podmiot, który może żądać spełnienia powstałego zobowiązania.

O długu możemy mówić w sytuacjach nieformalnych jak i tych, które podparte są właściwą umową, jaka określa wszelkie warunki spłaty zobowiązania finansowego. Tak dzieje się w przypadku zawarcia umowy z bankami, parabankami i innymi strukturami, które oferują pożyczki finansowe na określonych warunkach.

Okazuje się, że najwięcej zadłużonych Polaków to osoby po 50-tym roku życia, którzy przestają spłacać zadłużenie już po 2-3 miesiącach od podpisania umowy z instytucją finansową. Większość tych spraw trafia do sądu a potem należne zobowiązanie egzekwuje komornik. Najczęściej długi powstają w wyniku próby ratowania bieżącej płynności finansowej domowego budżetu. Pożyczki brane są z reguły w okresach świątecznych i wakacyjnych. Warto przy tym wspomnieć, że aż 18% zadłużeń wynika z niedotrzymania zobowiązań zawartych w umowie z firmami telekomunikacyjnymi, 15% długów dotyczy świadczeń alimentacyjnych a 9% usług telewizji kablowej. Jak widać, długi mogą powstawać w różnych dziedzinach naszego życia, niekoniecznie przystępując do „współpracy” z bankiem.

Co więcej zrobić, by nie dać się zapędzić w spiralę zadłużenia? Jest na to co najmniej kilka sposobów. Niestety, z finansowych raportów wynika, iż nawet 2 miliony Polaków nie może uwolnić się ze swoich długów. Aby spłacić jeden, zaciągają kolejne pożyczki. Dochodzi wreszcie do sytuacji, w której ich mocno już nadszarpnięta zdolność kredytowa nie pozwala na skorzystanie z kolejnej oferty banków.

Przede wszystkim warto ułożyć racjonalny plan i przeanalizować sytuacje finansową. Zestawienie dochodów i wydatków będzie pierwszym krokiem, by ustalić priorytety w kwestiach zakupowych – ich ograniczenia czy nawet całkowitej rezygnacji na rzecz regularnej spłaty powstałych zobowiązań.

Pamiętajmy, że wierzyciele, którym zależy na zwrocie zaciągniętego zobowiązania finansowego są najczęściej skłonni do negocjacji. Nowe warunki kredytowe, rozłożenie spłaty na raty może nam pomóc uporać się z tym problemem.

One Comment

  1. Karolina

    Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z czym wiąże się pojęcie długu i brnie w niego nie zważając na przykre konsekwencje swojego działania. Doprowadzając tym samym do dramatu siebie i swoich bliskich związany z długami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *