Jeszcze przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, każdy z nas powinien dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową. Trzeba wiedzieć, że chociaż wartość kredytu gotówkowego jest o wiele niższa aniżeli tego hipotecznego, to i tak pochopnie podjęta decyzja wpłynie niekorzystnie na płynność domowego budżetu.

Okazuje się, że wybór odpowiedniego kredytu wcale nie jest taki prosty. Należy jednak pamiętać, że przy odpowiedniej zdolności kredytowej mamy możliwość negocjować jego warunki na naszą korzyść. Co ważne, nie chodzi tylko o zobowiązanie z najniższym oprocentowaniem w skali roku, bowiem liczą się tez inne kwestie. Tutaj można wymienić chociażby brak prowizji za przystąpienie do kredytu, brak karnych opłat za spłatę zadłużenia we wcześniejszym terminie, termin spłacania rat czy czas obowiązywania umowy kredytowej.

Należy tez pamiętać, że dobry kredyt to ten, który będzie „szyty na miarę”. Każdy z nas ma przecież inne potrzeby i oczekiwania. Inna jest nasza sytuacja finansowa, inny powód zaciągania takowego zobowiązania. Dla jednych ważny będzie okres kredytowania, czy oprocentowanie, dla innych wysokość marży bankowej, wysokość opłat za rozpatrzenie wniosku kredytowego czy też możliwość skorzystania z okresu karencji w spłacie kapitału.

Czy należy korzystać z usług doradców finansowych? Z całą pewnością tak, bo to oni są ekspertami rynku i pomogą nam dobrać produkt na miarę naszych potrzeb. W sieci dostępne są również porównywarki i kalkulatory kredytowe. Nie są to oczywiście złe instrumenty natomiast warto pamiętać, że nie zawsze tani kredyt będzie kredytem dobrym. Może okazać się, że chociaż comiesięczna rata nie jest wysoka to czas obowiązywania jest znacznie dłuższy więc w rzeczywistości spłacimy więcej. Zdarza się również, że banki rekompensują sobie niskie raty innymi opłatami, tzw. około kredytowymi, które należy uiścić, by w ogóle kredyt gotówkowy otrzymać.

Z całą pewnością należy myśleć racjonalnie a nie sugerować się reklamami poszczególnych banków. Dobrze jest też wybrać się osobiście do kilku placówek, by poznać ich oferty.

2 komentarze

  1. Marta

    Najlepiej zebrać kilka ofert kredytów i porównać je między sobą czym się różnią oraz jakie mają plusy. Wtedy można spośród trzech najlepszych dokonać wyboru. Jeśli nie mamy pewności, który jest najlepszy to najlepiej posprawdzać opinie i przeczytać wszystkie uwagi.

  2. Zbigniew

    Ja jestem zupełnie innego zdania więc z pewnością będę zbanowany. Lepiej nie brać kredytów choć wiem że to jest nie wykonalne wielu przypadkach ponieważ nie są na niekorzystnych dla klienta warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *