Sprawy rozwodowe w Polsce bywają naprawdę skomplikowane i ciągną się często przez wiele lat. Sądowne rozwiązywanie spraw rodzinnych generuje nie tylko spore koszty, ale i naraża np. dzieci na dodatkowy stres. Co w sytuacji, kiedy za rozpad małżeństwa odpowiedzialna jest tylko jedna ze stron? Wtedy możliwy jest rozwód z orzeczeniem o winie. Konsekwencje w tym przypadku mogą być srogie. Dowiedz się, z czym wiąże się orzecznictwo o winie jednej ze stron podczas rozwodu.
Rozwód z orzeczeniem o winie – konsekwencje i powody orzeczenia o winie
Powodów orzecznictwa sądu o winie podczas spraw rozwodowych może być co najmniej kilka. Chcesz wiedzieć, co jest najczęściej przyczyną rozwodu z orzeczeniem o winie? Konsekwencje też bywają groźne, ale mówiąc o przyczynach, wskazujemy na:
- alkoholizm jednego z małżonków;
- zdrada;
- przemoc;
- groźby karalne;
- agresja;
- całkowita odmowa współżycia bez podania powodów zdrowotnych;
- i wiele innych…
Sąd ma wiele możliwości, by sprawdzić wiarygodność stron podczas rozwodu. Na każdym etapie rozprawy sądowej przydaje się też dobry adwokat, który poprowadzi sprawę tak, aby zakończyła się pozytywnie.
Konsekwencje orzeczenia o winie podczas rozwodu to najczęściej alimenty. W wyniku orzecznictwa sądu na korzyść jednej ze stron ta druga może ubiegać się o świadczenie alimentacyjne na dzieci lub po prostu na swoje utrzymanie. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest polubowne rozstrzygnięcie spraw pomiędzy małżonkami, choć w praktyce nie jest to takie proste.