To, jak bardzo oszczędności są potrzebne w naszym życiu wiemy doskonale. Tzw. zaskórniaki przydadzą się w obliczu ciężkiej choroby czy utraty pracy. Okazuje się jednak, że większość z nas nie odkłada regularnie określonych sum z comiesięcznej wypłaty, ponieważ zwyczajnie nas na to nie stać. Boimy się również ryzyka – nie ufamy bankom czy funduszom inwestycyjnym.

Jak jednak potwierdzają eksperci rynku finansowego, jest jeden produkt, który można obdarzyć pełnym zaufaniem. Mowa o lokatach bankowych, jakie przydają się tym wszystkim, którym udało się odłożyć pewną sumę pieniędzy i chcą je odpowiednio zabezpieczyć. Coraz więcej osób chciałoby również pomnażać swoje oszczędności jednak niechętnie zgadzają się na ryzyko utraty zebranych środków.

Lokaty bankowe są produktem, w którym można lokować oszczędności na określony czas i nie martwić się ich utratą. Można być pewnym, iż minimum, jakie wyciągniemy po okresie trwania umowy będzie kwotą, jaką przekazaliśmy do banku. Gwarancję taką dają nie tylko banki, które są przecież instytucją zaufania publicznego, ale również Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Osoby, które zdecydowały się na lokatę, mogą jedynie cieszyć się z oprocentowania, dzięki któremu zdeponowane środki zostają pomnażane.

Czy to się jednak opłaca? Chociaż jest naprawdę bezpieczna to nie wszyscy decydują się na lokowanie środków właśnie na lokacie, głównie ze względu na konieczność zamrożenia pieniędzy na nierzadko długi okres czasu i marne zyski. Niektórzy specjaliści rynku finansowego jasno twierdzą, że dzisiaj lokaty są zwyczajnie nieopłacalne.

Nie do końca możemy się z tym zgodzić. Naszym zdaniem lokaty są dobrym rozwiązaniem, ale przede wszystkim dla osób, które nie oczekują wielkich zysków w krótkim czasie. To raczej produkt dla tych, którzy są pewni swojej płynności finansowej a część oszczędności chcą przekazać w bezpieczne miejsce, bez jakiegokolwiek ryzyka. A jeśli można na tym dodatkowo zyskać, to wydaje się to przecież rozsądnym rozwiązaniem. Pamiętajmy również, że oferty banków w kwestiach lokat, są dzisiaj niezwykle atrakcyjne – konkurencja jest ogromna a same lokowanie oszczędności przy wykorzystaniu tego instrumentu nie jest już tak bardzo popularne, banki muszą więc walczyć o każdego klienta.

2 komentarze

  1. Zbigniew

    Rynek lokat jest zdominowany przez rozwiązania nie korzystne dla wielu klientów. Popularny proceder z lokatami, który polegał na zawieraniu umowy na lokatę jak później okazywało się polisolokatę zraził wielu klientów bankowych. Ciężko bankom będzie odbudować zaufanie do produktów bankowych i lokat.

  2. Klaudiusz

    Grunt to logiczne myślenie i branie spraw na zdrowy chłopski rozum. Nie można pójść i od tak podpisać umowy bo uważam że to jest super ponieważ ładna pani tak mówiła w reklamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *