Aktualnie coraz więcej małżeństw w naszym kraju decyduje się na rozwód. Jeżeli taka decyzja została już podjęta, warto pomyśleć o postanowieniach, którymi należy się zająć jeszcze przed procesem w sądzie. Musimy także dowiedzieć się, czego będzie od nas wymagano. Jak wygląda cały ten proces?
Sąd może orzec rozwód w momencie, gdy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego. W innym przypadku takie orzeczenie byłoby bardzo trudne do uzyskania. Do najczęstszych przyczyn rozwodu należy nadużywanie alkoholu, nieporozumienia finansowe, niedobór seksualny oraz nieprawidłowy stosunek do członków rodziny. Musimy jednak być świadomi tego, że nawet rozkład pożycia małżeńskiego nie obliguje sądu do udzielenia rozwodu. Wyjątek sąd może zrobić w przypadku, gdy uzna rozwód za nieodpowiedni dla dobra wspólnych dzieci.
Zanim złożymy pozew rozwodowy, warto pomyśleć nad tym, aby proces ten był możliwie najkrótszy i najmniej traumatyczny. Wskazane jest, aby małżonkowie ustalili jak najwięcej między sobą, zwiększy to też szanse na pozytywne rozpatrzenie pozwu. Do kwestii, w jakich należy się dogadać, należy podział wspólnego majątku, sprawowanie opieki nad dziećmi, korzystanie z mieszkania, a także orzeczenie o winie. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy adwokata. Jeżeli nie mamy zaufanego prawnika, z którego usług korzystaliśmy, najszybciej będzie wpisać frazę typu „adwokaci warszawa rozwody” w wyszukiwarce, a następnie przyjrzeć się okolicznym kancelariom.
Proces sądowy zaczyna się od weryfikacji stron oraz świadków. Następnie sąd zadaje pytania odnośnie dotychczasowego życia. Następnym etapem jest postępowanie dowodowe. Wymagane minimum to odpis aktu małżeństwa oraz przesłuchanie małżonków. Po tym postępowaniu ponownie głos zabierają strony i jest to jednocześnie ostatnia okazja do wypowiedzenia się dla nich. Na końcu sąd udaje się na naradę, po której zapada wyrok o rozwiązaniu małżeństwa.