Okazuje się, że ponad połowa Polaków otrzyma tylko minimalną emeryturę. Świadomość tego, że otrzymamy jakieś 20% ostatniej pensji nie sprawia jednak, że zaczynamy samodzielnie oszczędzać na starość. Jak wynika z najnowszych raportów, nawet 75% z nas nie odkłada na godne życie po zakończeniu kariery zawodowej. I wielka szkoda, bowiem funkcjonują przecież ku temu przydatne instrumenty, jak choćby IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czy IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, by zabezpieczyć swoją przyszłość.W ostatnim roku, rachunków IKE otwartych było 800 000 a łączna kwota, jaka się na nich znajdowała to 5,5 mld złotych. Nieco mniej kont funkcjonuje jako IKZE, bo tylko 550 000 i znajduje się na nich łączna kwota około 390 mln złotych.

Co ciekawe, chociaż IKE i IKZE to inne formy oszczędzania na emeryturę, to mają wiele cech wspólnych. W obu przypadkach, dzięki nim można uniknąć tzw. podatku Belki – to aż 19%, które standardowo odbierane jest w przypadku odsetek z lokat bądź zysków z giełdy.

Polacy mogą wybierać spośród pięciu rodzajów IKE i IKZE. To między innymi długoterminowe lokaty, które zakładać można w bankach, rachunki w funduszach inwestycyjnych, które otwiera się w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, rachunki maklerskie, jakie otwiera się w biurach maklerskich czy też polisy na życie i rachunki w wybranym funduszu emerytalnym. Należy przy tym wiedzieć, że każdy Polak może mieć otwarty jedynie jeden rachunek IKE oraz jeden IKZE i właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym wyborem.

Istnieją także wyraźne różnice w tych dwóch podmiotach. To przede wszystkim limit wpłat. Znacznie więcej wpłacimy na IKE aniżeli IKZE – wartość limitów określana jest każdego roku. W roku ubiegłym kwota w IKE nie mogła przekroczyć 11 897 złotych natomiast w IKZE było to 4 750, 88 złotych.

Różnice istnieją również, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość wypłaty oszczędności. Te zgromadzone w IKE można wypłacić w wieku 65 lat, jeśli tylko wpłat dokonywało się przez ostatnich 5 lat. Te z IKZE będą dostępne już w wieku lat 60-ciu a nawet 55-ciu, jeśli tylko nabyliśmy uprawnienia emerytalne.

Warto jeszcze dodać, że bardzo często IKZE wykorzystuje się do zmniejszenia podatków, ponieważ środki tam wpłacane są zwolnione z opodatkowania podatkiem od dochodów osób fizycznych.

2 komentarze

  1. Grażyna

    Zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto się zastanowić nad tymi dwoma rozwiązaniami. Ponieważ wszystko uzależnione od tego jak mamy je wykorzystać. Ja korzystam z IKE i jestem zadowolona z sposobu funkcjonowania tej metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *