Biuro Informacji Kredytowej to nic innego jak zbiorowa pamięć banków. Do bazy trafiają informacje na temat wszelkich zaciąganych kredytów i pożyczek przed określoną osobę. Dzięki temu tworzy się historia kredytowa każdego z nas. BIK powstał z myślą o zapewnieniu zaufania oraz bezpieczeństwa wszystkim tym, którzy chcą uczestniczyć w obrocie gospodarczym. Biuro Informacji Kredytowej działa dla obu stron – banki mogą sprawdzić, komu mogą zaufać a konsumenci pokazać, iż są tego zaufania godni.

Ciekawostką jest fakt, iż BIK współpracuje z 40 bankami komercyjnymi, 565 bankami spółdzielczymi i 49 SKOK-ami. Dzięki temu, w systemie znaleźć można informacje na temat historii kredytowej aż 135 milionów różnych rachunków i prawie 30 milionach osób.

Okazuje się jednak, że BIK jest prawdziwym postrachem dla tych, którzy ubiegają się o pożyczkę czy kredyt. Warto jednak wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej nie ma w zamiarze wpływać na niekorzystną opinię o pożyczkobiorcy a aż 90% informacji zawartych w bazie dotyczy regularnie spłacanych zobowiązań, są to więc dane o charakterze pozytywnym.

Dane do BIK trafiają zawsze, bez względu czy raty spłacane są w terminie czy też nie. Tak naprawdę jest to każda informacja dotycząca terminowości spłat. Rachunek w BIK zostaje otwarty automatycznie wtedy, gdy wnioskujemy do banku o kredyt czy pożyczkę. Od tej pory figurujemy na liście i tworzymy niejako własną zdolność kredytową. Pamiętajmy, że dane w BIK będą figurować aż do momentu spłaty ostatniego zobowiązania względem danego banku. Co ważne, kredytobiorca nie może nie wyrazić zgody na to, by takowe nie wpływały do zbiorowej pamięci banków.

Sam dostęp do informacji zawartych w BIK jest przydzielany tylko uprawnionym podmiotom. My sami możemy sprawdzić swój rachunek. Może to zrobić również bank, SKOK, prokuratura czy inne podmioty finansowe, jeśli tylko wyrazimy na to zgodę.

Informacje zawarte w BIK-u warto sprawdzać zawsze wtedy, gdy mamy zamiar złożyć wniosek o kolejną pożyczkę czy kredyt. Pozytywna ocena może być podstawą do negocjowania warunków umowy kredytowej zaś opinie negatywne mogą być zniwelowane poprzez ich wyjaśnienie. Bezpłatnie można to zrobić raz na pół roku.

One Comment

  1. Wojciech

    Dla osób nie mających zielonego pojęcia co to jest BIK kluczową sytuacja do zapoznania się z tym pojęciem jest próba wzięcia kredytu. Zdarza się że jesteśmy proszeni o informację z BIKu na temat naszego zadłużenia. Uważam że warto za każdym sprawdzać tą informację samemu gdy chcemy zaciągnąć kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *