Wraz z napływem coraz większej ilości obywateli Ukrainy, w Polsce zaczęły powstawać i rozwijać się agencje, które pośredniczą w sprawnym zatrudnianiu tychże osób w polskich firmach. Ich zadaniem jest już nie tylko organizowanie rekrutacji określonych pracowników, ale też nadzór nad wszelkimi formalnościami.

Agencja pośrednictwa pracy dla pracowników z Ukrainy

Agencja pośrednictwa pracy to jedna z lepszych opcji dla cudzoziemców, którzy nie do końca znają prawa polskiego rynku. Dzięki takiej organizacji, znacznie szybciej znaleźć mogą oni dobrą pracę a wszystko odbywa się w sposób bezpieczny i legalny.

Procedura jest prosta.

  1. Obywatel Ukrainy zgłasza się do wybranej agencji pośrednictwa pracy. Tam jest weryfikowany pod względem legalności pobytu (musi posiadać ważną wizę, która upoważnia go nie tylko do legalnego przebywania na terenie Polski, ale i umożliwia podjęcie tu pracy). Pracownicy agencji sprawdzają również kwalifikacje Ukraińca – w tym celu przydadzą się dyplomy ukończonych szkół czy certyfikaty potwierdzające udział w dedykowanych kursach.
  2. Następnym krokiem jest wywiad z cudzoziemcem zza wschodniej granicy, którego celem jest określenie jego zawodowego profilu. Obywatel Ukrainy musi najczęściej wypełnić stosowny wniosek, gdzie określa swoje umiejętności, wykształcenie, cechy osobowości, zalety, znajomość języka polskiego i innych języków obcych. Określa też branżę, w jakiej chciałby pracować.
  3. Po pozytywnej weryfikacji, potencjalny pracownik zostaje wpisany do bazy kandydatów i to właśnie dzięki niej będzie wzywany na kolejne rozmowy rekrutacyjne.

Agencja pośrednictwa pracy dla pracodawców z Polski

Trzeba zaznaczyć, że dobra agencja pracy to również bezpieczeństwo zatrudnienia odpowiednich pracowników dla samego pracodawcy. Powierzając specjalistom cały proces rekrutacji można być pewnym, że kandydaci na określone stanowisko mogą nie tylko pracować w Polsce legalnie, ale i posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Co ciekawe, agencja pośrednictwa pracy znajdzie właściwych kandydatów, zweryfikuje jego dokumenty, sporządzi odpowiednią umowę o pracę, załatwi całą „papierologię” i będzie koordynować cały okres zatrudnienia. Właścicielowi firmy pozostaje już tylko przygotować stanowisko pracy i zadbać o właściwe warunki wykonywania zawodowych obowiązków.

Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji pośrednictwa pracy?

Zarówno potencjalni kandydaci, jak i pracodawcy powinni wybierać tylko renomowane placówki. To właśnie takie wykazują największe doświadczenie i cieszą się pracą najlepszych specjalistów. Niestety, w ostatnim czasie powstało wiele agencji „krzak”, które nie weryfikują pracowników i żądają horrendalnych stawek za okazałą pomoc.

Dobra agencja pracy będzie zatrudniać koordynatorów, tłumaczy, kadrę księgową, ekspertów w ramach zmieniających się przepisów prawnych, jakie dotyczą zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Dobra agencja przeprowadzi rekrutację, przygotuje umowę, będzie odpowiadać na potrzeby i oczekiwania pracodawców oraz potencjalnych pracowników. Zadba też o należyte warunki pracy, przygotuje niezbędne szkolenia, kusy, załatwi nawet nocleg dla pracowników ze Wschodu czy transport do miejsca codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *